موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را با - دالغا - روایت می‌کنیم

سرویس هنر؛ بخش موسیقی:

موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را با - دالغا - روایت می‌کنیم - تصویر 1

چنگیز مهدی‌پور:

موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را با «دالغا» روایت می‌کنیم

سرپرست گروه موسیقی «دالغا» گفت: چند سالی است که در ترکیب گروه «دالغا» سه نوع موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را مدنظر داریم و برای هر کدام از این انواع موسیقی از خواننده جداگانه ای استفاده می کنیم.

به گزارش روابط عمومی گروه موسیقی «دالغا»، چنگیز مهدی پور سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «دالغا» درباره کنسرت این گروه در تالار وزارت کشور گفت: برای کنسرت تهران برنامه ریزی کرده ایم که همه بتوانند از اجرا لذت ببرند. ما در اجرای تهران قطعه هایی داریم که از نظر فنی سطح بالایی دارند. سعی کرده ایم که چهار بخش موسیقی عاشیقی یعنی حماسی، شاد، عرفانی و عاشقانه را در کنسرت تهران داشته باشیم، تنها بخش شاد را کمی پررنگ تر کرده ایم. وی با اشاره به نوع سازبندی گروه «دالغا» اظهار کرد: موسیقی آذری در گذشته تنها با «قوپوز» اجرا می شده، بعد از مدت ها «بالابان» اضافه شده و در ادامه هم ریتم به میان آمده است. اگر داستان های آذری را خوانده باشید می بینید که از سازهایی مانند «جوره»، «تاوار» و «آنا» نام برده شده است.

ما در اجرای کنسرت سال 1389 در برج میلاد برای نخستین بار از این سه ساز استفاده کردیم. وی ادامه داد:‌ برای اجرای قطعه های حماسی ریتم «قاوال» اصلا جوابگو نبود. نقاره هم سازی است که تنها برخی از نوازندگان می توانند کارهای خاصی با این ساز کنند. اما من در گروه «دالغا» مدتی ساز «تومبا» را اضافه کردم. این اواخر هم ساز «کاخون» را به ترکیب گروه اضافه کردم. بعدها دف و تنبک را هم به موسیقی آذری آوردم. ویلنسل را هم برای فضاسازی و داشتن صدای بم در گروه مورد استفاده قرار گرفته است.

به طور کلی صدادهی گروه بسیار خوب است. مهدی پور با اشاره به حضور سه خواننده در ترکیب گروه «دالغا» گفت: چند سالی است که در ترکیب گروه «دالغا» سه نوع موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را مدنظر دارم. هر کدام از این انواع موسیقی نوعی تبلیغ برای دیگر بخش ها هم محسوب می شود و علاقه مندان به هر کدام از این سه بخش با بخش های دیگر هم آشنا می شوند. عاشیق جواد محرمی، علی نوروزی و بهنام ملکی خوانندگان گروه «دالغا» هستند.

گروه موسیقی «دالغا» فعالیت هنری خود را از سال 1369 و با مدیریت چنگیز مهدی پور آغاز کرده است. این گروه از سال 1370 تا سال 1380 بارها در جشنواره های داخلی به عنوان گروه برتر شناخته شده است. گروه «دالغا» کنسرت هایی در شهرهای مختلف ایران و بیش از 30 کشور دنیا به روی صحنه برده است که از آن جمله می توان به اجرا در شهرهایی مانند اصفهان، کیش، همدان، کرمان، تهران و تبریز و کشورهایی مانند کانادا، ترکیه، فرانسه، آلمان، هلند، سوئد، ژاپن، چین، کلمبیا، آذربایجان و اسپانیا اشاره کرد. گروه موسیقی «دالغا» به سرپرستی و آهنگسازی چنگیز مهدی پور کنسرت خود را با عنوان «آیریلیق» در تاریخ شنبه 2 اسفند 1393 ساعت 20 در تالار وزارت کشور اجرا می کنند. بلیت فروشی این کنسرت از تاریخ 22 بهمن 1393 آغاز شده و علاقه مندان می توانند برای تهیه بلیت به سامانه اینترنتی 84200 مراجعه کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه