چرا نام “حسین” برای سیدالشهدا علیه السلام انتخاب شد؟

نام مبارک آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است. پدرشان مولانا و مقتدانا امیرالمؤمنین على بن ابى ‏طالب علیه‏ السلام و مادرشان حضرت ولیَّة اللّه‏ و حَبیبَتُه خاتون دو سرا صدیقه کبرى فاطمه زهرا علیه االسلام است.

2303570_813

امروز یکشنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۳ هجری شمسی برابر با ۳ شعبان المعظم ۱۴۳۵ هجری قمری است.

مهمترین رخداد امروز سالروز ولادت با سعادت حضرت ابا عبدالله الحسین سلام الله علیه، سوم اختر تابناک آسمان ولایت و امامت می باشد.

۱۴۳۰ سال پیش در چنین روزی در سال ۴ هجری قمری آقاى شهیدان و سرور و سالار شیعیان و دلباختگان، اشک هر مؤمن، امام زاهد عابد، شهید غریب، عطشان نینوا حضرت اباعبداللّه‏ الحسین الشهید علیه ‏السلام عالم را به نور خود منور فرمود. اقوال دیگر در ولادت آن حضرت پنجم شعبان و ۱۳ ماه رمضان و آخر ربیع الاول سال ۳ ه و پنجم جمادى الاولى و دوازدهم رجب است.

القاب امام حسین علیه ‏السلام
نام مبارک آن حضرت در تورات شبیر و در انجیل طاب است. پدرشان مولانا و مقتدانا امیرالمؤمنین على بن ابى ‏طالب علیه‏ السلام و مادرشان حضرت ولیَّة اللّه‏ و حَبیبَتُه خاتون دو سرا صدیقه کبرى فاطمه زهرا علیه االسلام است.

کنیه آن حضرت ابوعبداللّه‏ و کنیه خاص آن حضرت ابوعلى است. القاب حضرت الشهید، السعید، السبط الثانى، الامام الثالث، الرشید، الطیب، الوفى، السید، الزکى، المبارک، تابع لمرضات اللّه‏ است.

پیامبر صلى‏الله ‏علیه‏ و‏آله در ولادت امام حسین علیه‏ السلام هنگامى که خبر ولادت آن حضرت به پیامبر گرامى صلى ‏الله ‏علیه‏ و‏آله رسید، به خانه امیرالمؤمنین علیه‏ السلام آمدند و به اسماء فرمودند تا مولود را بیاورد. اسماء حضرت را در پارچه ‏اى سفید پیچید و خدمت رسول اکرم صلى‏ الله علیه‏ و‏آله آورد. پیامبر صلى ‏الله‏ علیه ‏و‏آله در گوش راست آن حضرت اذان و در گوش چپ اقامه فرمودند.

روز اول یا هفتم ولادت، امین وحى الهى جبرئیل فرود آمد و عرض کرد: «سلام خداوند بر تو باد اى پیامبر، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون شبیر نام بگذار، که به عربى حسین گفته مى ‏شود. چون على علیه‏ السلام براى شما بسان هارون براى موسى بن عمران است، جز آنکه شما خاتم پیامبرانى».

به این ترتیب نام پر عظمت «حسین» از جانب پروردگار براى دومین فرزند فاطمه علیه االسلام انتخاب شد. در این روز ملائکه آسمان‏ها براى عرض تهنیت به مناسبت این ولادت خدمت پیامبرصلى ‏الله ‏علیه‏ و‏آله رسیدند و از خاک قبر آن بزرگوار براى پیامبر صلى‏ الله‏ علیه ‏و‏آله آوردند و به آن حضرت تعزیت نیز گفتند.

یکى از معجزات روز ولادت آن حضرت این بود که فطرس ملک یا دردائیل پناه به آن امام مظلوم برد و خداوند او را بخشید و او را به مقام قبلى ‏اش بازگردانید.

دوران زندگى امام حسین علیه ‏السلام
آن حضرت شش سال و چند ماه با جد گرامى خود رسول اکرم صلى ‏الله‏ علیه ‏و‏آله بود. مدت سى سال با پدر بزرگوار خود مولاى متقیان امیرالمؤمنین علیه‏ السلام زندگى کرد، و در جمل، صفین و نهروان شرکت داشت.

در دوران زمامدارى عمر، امام حسین علیه‏ السلام در سن ده سالگى وارد مسجد شد و خلیفه دوم را بر منبر پیامبر صلى‏ الله ‏علیه‏ و‏آله مشاهده کرد که سخن مى ‏گفت. از منبر بالا رفت و از وی خواست تا از منبر پدرش رسول خدا صلى ‏الله ‏علیه‏ و‏آله فرود آید.

بعد از شهادت امیرالمؤمنین علیه ‏السلام همراه و شریک رنج‏ها�� امام حسن علیه ‏السلام بود، و شاهد بود که معاویه و دیگر منافقین و کافران چگونه دهان آلوده خود را به بدگویى پدر بزرگوارش امیرالمؤمنین و برادرش امام حسن علیهماالسلام مى‏ گشایند.

پس از آنکه امام مجتبى علیه ‏السلام را مظلومانه شهید کردند؛ امامت به آن وجود سرا پا جود رسید، و بعد از مصائب و اذیت‏ها و زخم زبان‏ها، در روز عاشورا آن حضرت را به شهادت رسانیدند.

در این روز توقیع مبارک از ناحیه امام زمان علیه ‏السلام در رابطه با ولادت امام حسین علیه ‏السلام به قاسم بن علاء همدانى صادر شد.

۲٫ ورود امام حسین علیه ‏السلام به مکه

از دیگر رخدادهای مهم امروز تقویم اسلام می توان به ورود حضرت اباعبدالله الحسین سلام الله علیه به مکه اشاره کرد.

۱۳۷۵ سال پیش در شب جمعه سوم شعبان سال ۶۰ ه امام حسین علیه ‏السلام وارد مکه شدند و تا ذى‏الحجه در آنجا اقامت داشتند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه